Skip to main content  
 
 

 
  • Contact Electoral Services
    Contact us
    Call 0800 587 5537 or email

Wardmotes are Ward meetings that take place on an annual basis outside election years to allow constituents to meet their elected representatives.

The meetings provide an opportunity for voters to raise concerns and ask questions of their Alderman and Common Councilmen. The Members will also give an update to voters regarding work they have been doing over the year and provide details of relevant news.

There are a couple of brief formal items to attend to which are concerned with appointing Ward officers and there is an element of City tradition to observe in the way that the meeting is ceremonially opened and closed.

Annual wardmotes are traditionally held in March each year. We will publish information about the meetings on this page in the lead up to the meetings. We will write out to all voters in each ward to invite them to attend their wardmote.

Annual Wardmote 2019
  Ward Alderman Venue Address Date Time
A Aldersgate Nicholas John Anstee Court Room, Ironmongers Hall, Shaftesbury Place, Barbican, EC2Y 8AA 20 March 2019 6 for 6.30pm
B Aldgate Susan Langley Church Hall, St Katharine Cree, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3DH 18 March 2019 Noon
C Bassishaw Timothy Russell Hailes Basinghall Suite, Guildhall, London, EC2V 7HH 22 March 2019 Noon
D Billingsgate Matthew Richardson Watermens Hall, 18 St-Mary-at-hill, London, EC3R 8EF 20 March 2019 Noon
E Bishopsgate Baroness Patricia Holland Parish Hall, Church of St Botolph, Bishopsgate, London, EC2M 3TL 21 March 2019 Noon
F Bread Street William Anthony Bowater Russell Fidelity International, 25 Cannon Street, London, EC4M 5TA 27 March 2019 Noon
G Bridge Alan Colin Drake Yarrow Court Room, Fishmongers, London Bridge, London, EC4R 9EL 20 March 2019 Noon
H Broad Street Michael Raymond Mainelli David Burbidge Room, Furniture Makers' Hall, 12 Austin Friars, London, EC2N 2HE 20 March 2019 Noon
I Candlewick Emma Edhem Church of St Clement Eastcheap, Clement's Lane, London, EC4N 7HB 20 March 2019 Noon
J Castle Baynard Ian David Luder JP BSc (Econ) Shoe Lane Library, Hill House, 1 New Little Street, London, EC4A 3JR 20 March 2019 6pm
K Cheap Robert Hughes-Penney Drawing Room, Goldsmiths' Hall, Foster Lane, London, EC2V 6BN 21 March 2019 Noon
L Coleman Street Peter Estlin Drawing Room, Armourers' Hall, 81 Coleman Street, London, EC2R 5BJ 26 March 2019 5.30pm for 5.45pm start
M Cordwainer Sir Roger Gifford St Mary Aldermary, Watling Street, London, EC4M 9BW 20 March 2019 Noon
N Cornhill Robert Howard Vestry, St Michael's Church, St. Michael's Alley, London, EC3V 9DS 20 March 2019 Noon
P Cripplegate David Andrew Graves Barber-Surgeons Hall, Monkwell Square, London, EC2Y 5BL 20 March 2019 7 for 7.30pm start
Q Dowgate Alison Gowman Livery Hall, Tallow Chandlers Hall, 4 Dowgate Hill, London, EC4R 2SH 18 March 2019 Noon
R Farringdon Within Vincent Keaveny Court Room, Cutlers' Hall, Warwick Lane, London, EC4M 7BR 20 March 2019 12.30pm
SA/SZ Farringdon Without Gregory Jones Parliament Chamber, Middle Temple, Middle Temple Lane, London, EC4Y 9BT 20 March 2019 5pm
T Langbourn Sir David Hugh Wootton St Mary Woolnoth, Lombard Street, London, EC3V 9AN 20 March 2019 Noon
U Lime Street Charles Bowman Old Library, Lloyd's Building, 1 Lime Street, London, EC3M 7HA 11 March 2019 Noon
V Portsoken Prem Goyal OBE JP Sir John Cass Primary School, St James' Passage, London, EC3A 5DE 20 March 2019 6pm
W Queenhithe Alastair King Court Rooms, Painters Hall, Little Trinity Bar, London, EC4V 2AD 20 March 2019 Noon
X Tower Nicholas Lyons St Olaves Church, 8 Hart Street, London, EC3R 7NB 20 March 2019 6pm
Y Vintry Sir Andrew Parmley Parish Room, Church of St James Garlickhythe, Garlick Hill, London, EC4V 2AL 20 March 2019 Noon
Z Walbrook John Garbutt Long Parlour, Mansion House, Walbrook, London, EC4M 8PH 20 March 2019 12.30pm

Notifications