Skip to content
Date updated: 9/12/2022

Information results about most recent and past elections

Aldermanic elections

Ward: Aldgate

Poll results
Name Party Votes
Lange, Elizabeth Anne Independent 9
Langley, Susan Carol Independent 230 (E)
Umradia, Shai Independent 20

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 0
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 0
  • Ballot papers*: 259 (*counted and verified)
  • Turnout: 30.7%

 

Ward: Farringdon Without

Election results
Name Party Result
Jones, Gregory Percy Temple and Farringdon Together Uncontested (E)



Ward
: Queenhithe

Election results
Name Party Result
King, Alastair John Naisbitt Independent Uncontested (E)

Ward: Bishopsgate

Poll results
Name Party Votes
Knapman, Henry Paul Independent 108
Zaman, Kawsar Independent 118 (E)

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 2
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 2
  • Ballot papers*: 228 (*counted and verified)
  • Turnout: 28%

Ward: Cripplegate

Poll results
Name Party Votes
Mayhew, Jeremy Paul Independent 141
Pearson, Susan Jane Independent 584 (E)

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 2
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 2
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 4
  • Ballot papers*: 729 (*counted and verified)
  • Turnout: 38%

Ward: Bridge and Bridge Without

Poll results
Name Party Votes
Levene, Timothy Charles Independent 142 (E)
McMurtrie, Andrew Stratton Independent 40

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 1
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 1
  • Ballot papers*: 183 (*counted and verified)
  • Turnout: 43.4%

Ward: Walbrook

Poll results
Name Party Votes
Becker, Timothy George Christie Independent 2
Biggs, Nigel Independent 19
Goodchild, Edward John David Independent 19
Newman, Jennette Rachel Independent 102 (E)
Palumbo, Philip Rudolph Independent 54

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 1
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 1
  • Ballot papers*: 197 (*counted and verified)
  • Turnout: 41.6%

Ward: Aldersgate

Poll results
Name Party Votes
Collett, Melissa Rachel Independent 219
Makin, Christopher Kevin Independent 369 (E)

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 1
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 1
  • Ballot papers*: 588 (*counted and verified)
  • Turnout: 40.4%

Ward: Cordwainer

Poll results
Name Party Votes
Barr, Alexander Robertson Martin Independent 65 (E)
Brawn, Miranda Katherine Independent 15
Crosswell, Charlotte Louise Benham Independent 38
Keeley, James Independent 1
Wagner, Angelika Sybille Independent 6

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 0
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 0
  • Ballot papers*: 125 (*counted and verified)
  • Turnout: 48.4%

Ward: Cornhill

Poll results
Name Party Votes
Howard, Robert Picton Seymour Independent 113 (E)
Kaerts, Camilia Independent 22

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 0
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 0
  • Ballot papers*: 135 (*counted and verified)
  • Turnout: 41.8%

Common council elections

Ward: Bridge and Bridge Without

Poll results
Name Party Votes
Collett, Melissa Rachel Independent 63
Longman, Scott Marcus Independent 3
Masood, Saif Ahamed Independent 16
Nardell, Gordon Lawrence Labour Party 9
Selka, Hugh Maximilian Hilliard Independent 75 (E)

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 0
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 0
  • Ballot papers*: 166 (*counted and verified)
  • Turnout: 36.2%

Ward: Cordwainer

Poll results
Name Party Votes
Dostalova, Karina Independent 15
Horscroft, Amy Alice Independent 54 (E)
Wagner, Angelika Sybille Independent 5

Number of ballot papers rejected

  1. Want of an official mark: 0
  2. Voting for more candidates that the voter was entitled to: 0
  3. Writing or mark by which the voter could be identified: 0
  4. Being unmarked or wholly void for uncertainty: 0
  5. Rejected in part: 0

Summary

  • Spoilt votes: 0
  • Ballot papers*: 74 (*counted and verified)
  • Turnout: 26%

Lord Mayor

29 September 2022

Nicholas Lyons has been elected as the 694th Lord Mayor of the City of London.

Sheriffs

24 June 2022

At Common Hall, held in Guildhall, the assembly of the Liverymen of the City of London elected the following persons as Sheriffs of the said City:

  • King, Alistair: Alderman and Blacksmith
  • Marsden, Andrew: Marketor

The two Sheriffs will take up their posts on 28 September 2022.

UK Parliamentary

12 December 2019

Nickie Aiken is the Conservative MP for Cities of London and Westminster.

Download results for past elections

2022 City elections

Overall turnout for the elections was 32.4%

Ward of Aldersgate
Candidate Description Votes
ANDERSON Randall Keith INDEPENDENT 317 (E)
FENTIMEN Helen Lesley Labour Party 499 (E)
GOODMAN Stephen Labour Party 443 (E)
MAYHEW Jeremy Paul INDEPENDENT 260
OLIVER Deborah Mackintosh INDEPENDENT 350 (E)
RICHARDSON Adam Fox McCloud INDEPENDENT 113
RIDEG Anett INDEPENDENT 373 (E)
SONPAR Naresh Hari INDEPENDENT 351 (E)

Turnout: 44.65%

Ward of Aldgate
Candidate Description Votes
KAERTS Camilia INDEPENDENT 88
McNALLY Timothy James INDEPENDENT 195 (E)
MEYERS Andrien Gereith Dominic INDEPENDENT 203 (E)
MORRIS Hugh Fenton INDEPENDENT 82
SALES David James INDEPENDENT 194 (E)
THANDI Mandeep INDEPENDENT 192 (E)
UMRADIA Shailendra Kumar Kantilal INDEPENDENT 178 (E)

Turnout: 29.26%

Ward of Bassishaw
Candidate Description Votes
BISHOP-LAGGETT Ian INDEPENDENT 114 (E)
GUPTA Madush INDEPENDENT 133 (E)
VYAS Rajiv Pravinchandra INDEPENDENT 60

Turnout: 32.33%

Ward of Billingsgate
Candidate Description Votes
ALLEN-PETRIE John Michael INDEPENDENT 62
INGHAM CLARK Robert James INDEPENDENT 59
QUREISHI Nighat INDEPENDENT 75 (E)
TILLERIA Luis Felipe INDEPENDENT 77 (E)

Turnout: 37.38%

Ward of Bishopsgate (Uncontested)
Candidate Description Votes
DUCKWORTH Simon D'Olier INDEPENDENT Elected
HYDE Wendy Marilyn INDEPENDENT Elected
JOSHI Shravan Jasvantrai INDEPENDENT Elected
MAYER Andrew Paul INDEPENDENT Elected
MURPHY Benjamin INDEPENDENT Elected
SLEIGH Thomas Charles Christopher INDEPENDENT Elected

 

Ward of Bread Street
Candidate Description Votes
BENN Emily Sophia Wedgwood INDEPENDENT 105 (E)
HODGSON Stephen John INDEPENDENT 60
IYENGAR Harini Women's Equality Party 31
SHILSON Giles Robert Evelyn INDEPENDENT 84(E)

Turnout: 54.38%

Ward of Bridge and Bridge Without (Uncontested)
Candidate Description Votes
BOTTOMLEY Keith David Forbes INDEPENDENT Elected
LEVENE Timothy Charles INDEPENDENT Elected
Ward of Broad Street
Candidate Description Votes
BAKTH Shahnan INDEPENDENT 127 (E)
CORRIN Elizabeth Susan INDEPENDENT 65
HAYWARD Christopher Michael INDEPENDENT 148 (E)
MANCHESTER Antony Geoffrey INDEPENDENT 113 (E)
SCOTT John George Stewart INDEPENDENT 51

Turnout: 42.32%

Ward of Candlewick
Candidate Description Votes
BODEN Christopher Paul INDEPENDENT 67 (E)
BROMILEY-DAVIS James Nicholas INDEPENDENT 75 (E)
DE SAUSMAREZ Havilland James INDEPENDENT 58
EVERETT Kevin Malcolm INDEPENDENT 57

Turnout: 45.15%

Ward of Castle Baynard
Candidate Description Votes
DURCAN Joan Mary Castle Baynard Independents Party 224 (E)
GREKOS Martha INDEPENDENT 271 (E)
GRIFFITHS John David MacLeod Castle Baynard Independents Party 206 (E)
HUDSON Michael Castle Baynard Independents Party 177
McGUINNESS Catherine Sidony Castle Baynard Independents Party 211 (E)
PACKHAM Graham David Castle Baynard Independents Party 215 (E)
PRIEST Henrika Johanna Sofia Castle Baynard Independents Party 237 (E)
RAJA Alpa Castle Baynard Independents Party 218 (E)
WITNEY Glen David Castle Baynard Independents Party 205 (E)

Turnout: 27.95%

Ward of Cheap (Uncontested)
Candidate Description Votes
BENSTED-SMITH Nicholas Michael INDEPENDENT Elected
BROEKE Tijs INDEPENDENT Elected
MOSS Alastair Michael INDEPENDENT Elected

 

Ward of Coleman Street
Candidate Description Votes
CASSIDY Michael John INDEPENDENT 98 (E)
FERNANDES Sophie Anne INDEPENDENT 142 (E)
MASOOD Saif Ahamed INDEPENDENT 83
McMURTRIE Andrew Stratton INDEPENDENT 113 (E)
WRIGHT Dawn Linsey INDEPENDENT 125 (E)

Turnout: 29.23%

Ward of Cordwainer (Uncontested)
Candidate Description Votes
BANDA Jamel INDEPENDENT Elected
BARR Alexander Robertson Martin INDEPENDENT Elected
SNYDER Michael John   Elected

 

Ward of Cornhill (Uncontested)
Candidate Description Votes
ABEYIE Joanna Tufuo INDEPENDENT Elected
DUNPHY Peter Gerard INDEPENDENT Elected
SEATON Ian Christopher Norman INDEPENDENT Elected
Ward of Cripplegate
Candidate Description Votes
BOSTOCK Richard Mark INDEPENDENT 587 (E)
CORBETT Anne Labour Party 616 (E)
KING Elizabeth Anne INDEPENDENT 581 (E)
LEACH Frances Beatrix Labour Party 549 (E)
LLOYD-OWEN Natasha Maria Cabrera Labour Party 617 (E)
MASOOD Shazaah Banu INDEPENDENT 252
PEARSON Susan Jane INDEPENDENT 686 (E)
SINGH Paul INDEPENDENT 393 (E)
WALSH Simon INDEPENDENT 222
WILKINS Ceri Edith INDEPENDENT 378 (E)

Turnout: 45.46%

Ward of Dowgate
Candidate Description Votes
HAMILTON Flora May   52
POLLARD James Henry George INDEPENDENT 83 (E)
WHEATLEY Mark Raymond Peter Henry Delano INDEPENDENT 79 (E)

Turnout: 25.92%

Ward of Farringdon Within
Candidate Description Votes
BARNS Brendan Anthony Michael INDEPENDENT 204 (E)
BELL Matthew Legh Preston INDEPENDENT 159 (E)
CAWLEY Joseph Edward John INDEPENDENT 34
DOSHI-SMITH Graeme Martyn INDEPENDENT 100 (E)
EDWARDS John Ernest INDEPENDENT 245 (E)
FOLEY John Ross INDEPENDENT 153 (E)
GILL John Edward INDEPENDENT 45
HOLMES Patricia Ann INDEPENDENT 240 (E)
KAILE Gillian INDEPENDENT 60
KEELSON-ANFU Florence Araba Akyere INDEPENDENT 106 (E)
MIELKEN Arne   84
MULLALLY Eamonn James INDEPENDENT 148(E)
NARDELL Gordon Lawrence Labour Party 83
O'SULLIVAN Gerard Killian INDEPENDENT 29
STRATTON Harry James Labour Party 87

Turnout: 29.84%

Ward of Farringdon Without
Candidate Description Votes
ABRAHAMS George Christopher Temple and Farringdon Together 262 (E)
ABSALOM John David Temple and Farringdon Together 249 (E)
ADDY Caroline Kordai Temple and Farringdon Together 275 (E)
GOODWIN Ellen Labour Party 108
LAWRENCE Gregory Temple and Farringdon Together 286 (E)
LORD Charles Edward Temple and Farringdon Together 278 (E)
MARTINELLI Paul Nicholas Temple and Farringdon Together 281 (E)
MEAD Wendy Temple and Farringdon Together 289 (E)
SAYED Ruby Temple and Farringdon Together 282 (E)
SELLS Oliver Mathew Temple and Farringdon Together 283 (E)
UPTON James William David Temple and Farringdon Together 267 (E)

Turnout: 11.33%

Ward of Langbourn
Candidate Description Votes
BUTCHER Timothy Richard INDEPENDENT 50 (E)
CHAPMAN John Douglas INDEPENDENT 34
CRAGGS Alexander INDEPENDENT 36
PLEASANCE Judith Lindsay INDEPENDENT 55 (E)
WOODHOUSE Philip John INDEPENDENT 49 (E)
WRIGHT Timothy Matthew INDEPENDENT 23

Turnout: 27.01%

Ward of Lime Street
Candidate Description Votes
BATSTONE Sam Nicholas INDEPENDENT 41
CHRISTIAN Dominic Gerard INDEPENDENT 134 (E)
COLTHURST Henry Nicholas Almroth INDEPENDENT 106 (E)
FITZPATRICK Anthony David INDEPENDENT 95 (E)
YERDELEN Irem INDEPENDENT 108 (E)

Turnout: 39.35%

Ward of Portsoken
Candidate Description Votes
ALI Munsur   254 (E)
FLETCHER John William INDEPENDENT 255 (E)
HAUSCHILD Dominic Matthew Labour Party 56
JONES Henry Llewellyn Michael INDEPENDENT 213 (E)
JOYCE Lana Labour Party 114
PRITCHARD Jason Paul   239 (E)
SMITH Alison Mary Upton Womens Equality Party 37

Turnout: 57.66%

Ward of Queenhithe (Uncontested)
Candidate Description Votes
HAINES Caroline Wilma INDEPENDENT Elected
MOONEY Brian Desmond   Elected

 

Ward of Tower
Candidate Description Votes
CHADWICK Roger Arthur Holden INDEPENDENT 142
D'SOUZA Aaron Anthony Jose Hasan INDEPENDENT 183 (E)
FREDERICKS Marianne Bernadette INDEPENDENT 219 (E)
GROVES Jason Scott INDEPENDENT 176 (E)
TUMBRIDGE James Richard INDEPENDENT 184 (E)

Turnout: 39.07%

Ward of Vintry
Candidate Description Votes
AMEER Rehana Banu INDEPENDENT 62 (E)
BURGE Richard David Arthur INDEPENDENT 38
HODGSON Jaspreet Kaur INDEPENDENT 45 (E)

Turnout: 34.78%

Ward of Walbrook
Candidate Description Votes
BENNETT Peter Gordon INDEPENDENT 105
SILK Alethea Melody INDEPENDENT 113 (E)
THOMSON James Michael Douglas INDEPENDENT 126 (E)

Turnout: 41.96%

Aldermanic results for all Wards PDF (404KB)
Date submitted: 9/10/20
Election of Verderers PDF (79KB)
Date submitted: 13/12/19